Vehasen Hirsitalot
Haku:
Language:
ETUSIVU / YRITYS / PROJEKTIT / MALLISTOT / KUVAGALLERIA / HIRSIAINES / AJANKOHTAISTA / TKK:N OPINTOHANKE / YHTEYDENOTTO / KAMPANJAT

LOG-COLUMN CONCEPT

Perinteisessä hirsitalossa sisä- ja ulkotilan rajana, sekä huoneiden jakajana, toimii yhtenäinen hirsiseinä. Typistämällä perinteistä seinärakennetta luodaan uusi rakentamistapa, jossa kantavina rakenteina toimivatkin hirsipilarit.

Satoshi pic1

Tämä vapauttaa suunnittelun sekä tilanjakorajoituksista että mahdollistaa hirren ja muiden rakennusmateriaalien, kuten lasin, yhdistämisen.

Yhdistämällä hirsipilariseiniä esimerkiksi lasiseiniin ja liukuoviin, voidaan luoda kokonaisuus, jonka sisä- ja ulkotilat muuntuvat vaikka eri vuodenaikojen tarpeiden mukaan.

Satoshin työ kyseenalaistaa hirsirakentamisen perusteita. Tässä suunnitelmassa hirsinurkkia on käytetty suurina ristinmuotoisina pilareina - ja muu rakennus on lähes pelkkää lasiseinää. Talo on sukua sekä japanilaiselle perinteelle että eurooppalaiselle 50-luvun modernismille. Hieno esimerkki siitä, miten asiat voi nähdä eri näkövinkkelistä.

Satoshi pienoismalli 2 Satoshi pienoismalli 3
Satoshi pic7 Satoshi2

Tilaisuuden valokuvaus: Hans Koistinen

Pienoismallin studiokuvat: TKK

SATOSHI OHTAKI, JAPANI

Satoshi3
Satoshi pienoismalli
Satoshi pic8
Satoshi1
Powered by eAdmin 4.5